reklama
kategoria: Ekologia
2 wrzesień 2024

Powstają cztery nowe rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni 207 ha

zdjęcie: Powstają cztery nowe rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni 207 ha / v13678401
v13678401
W Małopolsce trwa procedura utworzenia nowych rezerwatów przyrody – trzech na terenie powiatu gorlickiego i jednego w powiecie nowosądeckim. Zajmą łącznie 207 ha. Do końca roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie powinien wydać zarządzenie w ws. ustanowienia nowych rezerwatów.
REKLAMA

Planowane miejsca ochrony to: Cisa w Wyskitnej, Góra Chełm, Kozie Żebro i Markowiec-Gródek. Do 8 września trwają konsultacje społeczne ws. wyznaczenia ich rezerwatami. Po analizie konsultacji społecznych Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wystąpi m.in. do gmin o stanowisko i do wojewody o opinię ws. zarządzenia.

O utworzenie rezerwatów zawnioskowały lokalne nadleśnictwa w odpowiedzi na akcję "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych".

Na terenie Małopolski jest 86 rezerwatów przyrody. Zajmują one powierzchnię 35 km kw. (3,5 tys. ha). Województwo jest na 3. miejscu w kraju, jeśli chodzi o powierzchnię objęcia taką formą ochrony przyrody.

"To zielone perełki, które ze względu na swoje wartości powinny być chronione" – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie Rafał Rostecki.

Kozie Żebro w gminie Uście Gorlickie to największy z planowanych rezerwatów. Zajmuje powierzchnię prawie 100 ha. Obejmie północno-wschodnie i południowo-zachodnie stoki masywu Koziego Żebra w Beskidzie Niskim. W rezerwacie występują dobrze zachowane zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej o wysokim stopniu naturalności, z dużymi zasobami wielkogabarytowego martwego drewna. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie kilkunastu gatunków organizmów (chrząszczy, grzybów i porostów) będących tzw. reliktami puszczańskimi.

Markowiec-Gródek także jest zlokalizowany w gminie Uście Gorlickie, ma ponad 66 ha. Obejmuje grzbiety i stoki masywów Markowca i Gródka w Beskidzie Niskim. W rezerwacie tym również występują dobrze zachowane zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej, duże zasoby wielkogabarytowego martwego drewna i relikty puszczańskie.

Góra Chełm znajduje się w gminie Ropa. Projektowany rezerwat zajmie ponad 36 ha. Obejmuje północno-wschodnie stoki masywu góry Chełm w Górach Grybowskich – najdalej na zachód wysuniętym paśmie Beskidu Niskiego. Na terenie rezerwatu występuje miesiącznica trwała, także zbiorowiska jaworzyny z języcznikiem zwyczajnym – gatunkiem paproci objętym ścisłą ochroną. Obszar rezerwatu porośnięty jest buczyną z udziałem jawora sięgającym 20-30 proc.

Cisy w Wyskitnej w gminie Grybów zajmie ponad 5 ha powierzchni. Są tu fragmenty lasu na skraju kompleksu leśnego Maślanej Góry w Górach Grybowskich – najdalej na zachód wysuniętym paśmie Beskidu Niskiego. Na terenie rezerwatu jest ponad 1000 cisów pospolitych. Obszar rezerwatu porośnięty jest wielowiekową jedliną. W rezerwacie zidentyfikowano florę, na którą składa się blisko 200 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilkanaście gatunków zagrożonych i objętych ochroną gatunkową.

"W przypadku rezerwatu Cisy w Wyskitnej chodzi nam o zachowanie naturalnego stanowiska cisa pospolitego. Z kolei rezerwat Góra Chełm chcemy stworzyć, aby zachować zbiorowiska jaworzyny z języcznikiem zwyczajnym oraz wychodnie skalne. To cenne zasoby przyrodnicze, które chcemy chronić w jak najszerszym zakresie" – zwrócił uwagę dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Piotr Kempf.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaapelował o udział w konsultacjach społecznych dotyczących wyznaczenia nowych rezerwatów. "Jestem przekonany, że uda się nam ustanowić cztery nowe rezerwaty, które będą stanowiły ostoję dla zwierząt, roślin, ale również gdzie my ludzie będziemy mogli szukać ucieczki d miejskiego zgiełku, szybkiego tempa życia" – powiedział.(PAP)

Autorka: Beata Kołodziej

bko/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sucha Beskidzka
6.3°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Suchej

kiedy
2024-11-28 14:00
miejsce
Makowskie Centrum Kultury, Maków...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Makowskie Centrum Kultury, Maków...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 17:00
miejsce
Makowskie Centrum Kultury, Maków...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 17:00
miejsce
Makowskie Centrum Kultury, Maków...
wstęp biletowany