reklama
kategoria: Miasto
7 lipiec 2023

Sucha Beskidzka: miejscowość dla miłośników przyrody

zdjęcie: Sucha Beskidzka: miejscowość dla miłośników przyrody / Beemwej/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Beemwej/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Okoliczne pasma górskie i zielone doliny stanowią wyzwanie dla aktywnych turystów, ale ich szczyty nagradzają niesamowitymi widokami.
REKLAMA

Tego szukamy w Suchej Beskidzkiej

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Sucha Beskidzka, pogoda Sucha Beskidzka, kino Sucha Beskidzka, praca Sucha Beskidzka, medyk Sucha Beskidzka, PUP Sucha Beskidzka.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Suchej Beskidzkiej, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.

Sucha Beskidzka to 10-tysięczne miasto powiatowe położone w śródgórskiej kotlinie Beskidu, przy ujściu rzeki Stryszawki do Skawy.
(Zerknij na dane statystyczne dla Suchej Beskidzkiej).
W 2005 r. Sucha świętowała 600-lecie swojego istnienia. Początki osadnictwa i zagospodarowania Kotliny Suskiej związane są z akcją kolonizacyjną książąt oświęcimskich. Według przekazów źródłowych, w 1405 r. Jan II, Książę Oświęcimski, wydał przywilej pozwalający pewnej osobie o imieniu Strzała założyć osadę w tym miejscu. Jednak skąpe dokumenty historyczne niewiele mówią o tym najwcześniejszym okresie dziejów Suchej. Rodzina Strzała najprawdopodobniej pozostawała jej właścicielami przez kilkadziesiąt lat, a następnie, w drugiej połowie XV wieku, Sucha przeszła w ręce rodziny Słupskich. W 1554 r. Stanisław Słupski sprzedał Suchą złotnikowi krakowskiemu o nazwisku Gaspare Castiglione, który po otrzymaniu szlachectwa przyjął polskie nazwisko od swojej posiadłości – Kasper Suski. Z osobą Kaspra Suskiego wiąże się budowa zamku, który miał stać się na kilkaset kolejnych lat głównym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym okolicznych terenów.

W XVII wieku nastąpił dynamiczny rozwój dominium suskiego. Piotr Komorowski założył parafię w Suchej i w latach 1613-1614 zbudował oraz bogato wyposażył kościół. Poświęcił również wiele wysiłku na rozbudowę dawnego, obronnego dworu Kaspra Suskiego, tworząc imponującą rezydencję magnacką. W tym czasie powstały także inne ważne obiekty w Suchej, takie jak huta szkła, młyn wodny, browar, suszarnia chmielu, gorzelnia, kuźnia żelaza i miedzi.

Ostatnie 25 lat poprzedniego wieku można określić jako okres wzmożonego rozwoju gospodarczego. Suski Browar został rozbudowany, a w 1883 r. otwarto linię kolejową łączącą Suchą z Żywcem, a rok później linię łączącą Kraków, Suchą i Nowy Sącz. Dzięki temu Sucha stała się ważnym węzłem kolejowym, a kolej, oprócz rolnictwa, stała się jednym z głównych źródeł utrzymania dla mieszkańców. W 1886 r. powstał tartak, wraz z którym utworzono straż pożarną. W 1896 r. Sucha otrzymała prawa miejskie, co było zwieńczeniem tego okresu. W latach 1895-1907 zbudowano nowy kościół, a w 1910 r, otwarto Bank Spółdzielczy.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w okresie międzywojennym Sucha kilkukrotnie zmieniała swoją przynależność administracyjną, należąc kolejno do powiatów: żywieckiego, makowskiego i wadowickiego. W 1922 r. dobra suskie przeszły na własność rodziny Tarnowskich, a właścicielem zamku był wówczas hrabia Juliusz Tarnowski, syn Anny z Branickich Tarnowskiej.

Przed I wojną światową i w okresie powojennym w Suchej rozwijały się instytucje kulturalno-oświatowe. Działały m.in. Towarzystwo Oświaty Ludowej, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Towarzystwo Szkoły Ludowej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej i Męskiej oraz harcerstwo. W latach trzydziestych największymi pracodawcami były: węzeł PKP, tartak, browar oraz fabryki Rudolfa Edwarda Fortunów - "Robot" (zatrudniające 200 osób) i "Walor". W 1939 r. populacja Suchej wynosiła około 6 200 osób.

3 września 1939 r. wojska hitlerowskie wkroczyły do Suchej od strony Żywca. Miasto zostało włączone do Rzeszy jako miejscowość graniczna, ponieważ sąsiedni Maków Podhalański już znajdował się w granicach Generalnego Gubernatorstwa. Wojna przyniosła zagładę około 500-osobowej społeczności żydowskiej zamieszkującej Suchą.

W okresie powojennym Sucha Beskidzka przeszła znaczące przemiany. Wybudowano stadion sportowy, a później powstało osiedle mieszkaniowe "Na Stawach", które wraz z osiedlem Beskidzkim stanowi największe skupisko mieszkalne w mieście. Oprócz budownictwa komunalnego i spółdzielczego, rozwijało się także budownictwo indywidualne. Wzrosła liczba nowych zakładów przemysłowych, takich jak Babiogórska Fabryka Mebli, Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego oraz GS Samopomoc Chłopska. Powstała również sieć szkół podstawowych, zawodowych i średnich.

W latach 1956-1975 pojawił się Powiat Suski na mapie administracyjnej kraju, a w 1975 r., w wyniku reformy administracyjnej, Sucha Beskidzka została włączona do nowo utworzonego województwa bielskiego. W 1964 r. dodano oficjalnie drugi człon "Beskidzka" do tradycyjnej nazwy miasta, jednoznacznie identyfikując jego położenie na mapie Polski. W 1983 r. ukończono budowę szpitala rejonowego, wokół którego powstało nowe osiedle mieszkaniowe.
Współcześnie miasto również przechodzi zasadnicze zmiany. Przykładem jest nowoczesny pasaż handlowo-usługowy, który powstał w centrum na terenie dawnego tartaku i bazy PKS. Wybudowano także krytą pływalnię, hale sportowe oraz rozwinięto infrastrukturę komunalną.
Od 1 stycznia 1999 r. Sucha Beskidzka ponownie jest miastem powiatowym, wpisując się w tradycje historyczno-kulturowe i wchodząc w skład województwa małopolskiego.

Nie pomiń faktów z Twojego Miasta!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sucha Beskidzka
0.6°C
wschód słońca: 07:01
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Suchej

kiedy
2024-11-22 18:00
miejsce
Babiogórskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 17:00
miejsce
Makowskie Centrum Kultury, Maków...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 14:00
miejsce
Makowskie Centrum Kultury, Maków...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Makowskie Centrum Kultury, Maków...
wstęp biletowany