27 grudzień 2020

Polska 2050 grudzien w Małopolsce - podsumowanie akcji

fot. Edyta Król-Ogar , Jakub Kusiej , JN
Ruch Polska 2050 to też wolontariusze, działający w niemal wszystkich powiatach Małopolski (także bardzo prężnie w powiecie tarnowskim), którzy z dużym zaangażowaniem w grudniu pomagali osobom w kryzysie bezdomności, podopiecznym DPS, dzieciom, schroniskom dla zwierząt, rozdawali zupę, książki, kosmetyki, słodycze, artykuły plastyczne, ubierali drzewa, itp.
REKLAMA
Świąteczna pomoc w Tarnowie - wolontariusze Polski 2050 wspierają DPS i szpitale

Ruch Polska 2050 nieustannie prowadzi akcje pomocowe dla osób potrzebujących wsparcia, ale przed Świętami Bożego Narodzenia ludzie szczególnie często zastanawiają się, jak mogą pomóc tym, których pod różnymi względami mają w życiu trochę trudniej. Wolontariusze z powiatu tarnowskiego postanowili spożytkować tę pozytywną energię i chęć niesienia pomocy innym, dlatego zdecydowali się na zorganizowanie dwóch przedświątecznych akcji.


Paczka Dobra dla DPS w Tarnowie, czyli #GrzeczniPodopieczni

Pomysł wysyłania prezentów do domów pomocy społecznej zrodził się w DPS w Łodzi, ale szybko rozlał się na wiele miejsc w Małopolsce. Tarnowska ekipa Stowarzyszenia Polska 2050 postanowiła wesprzeć Dom Pomocy Społecznej przy ul. Czarna Droga w Tarnowie-Mościcach. Zamieszkujący go Seniorzy napisali listy z życzeniami – niektórzy samodzielnie, inni rękami opiekunów. Zdjęcia każdego z 75 listów zostały opublikowane na Facebookowym profilu Polska 2050 Małopolskie - na nim można było wybrać konkretny list, zarezerwować go i przygotować prezent. 

“Życzenia Mieszkańców DPS były w większości bardzo skromne, a treść ich listów naprawdę chwytała za serce. Jedna pani poprosiła o trzy czekolady, by miała co podarować prawnuczkom, i jeszcze dwie dla wnuków. Może właśnie dlatego odzew (...) był tak ogromny, a zawartość prezentów, (...) bardzo często znacznie wykraczała poza życzenia wyrażone w listach Seniorów.”

– komentuje Jolanta Nosek, liderka tarnowskiej ekipy.”

Pierwsza tura listów rozeszła się wśród osób z całej Małopolski w 1,5 dnia, druga w zaledwie dwie godziny. Wiele osób nadal zgłaszało chęć wsparcia akcji. Przynosili słodycze, kosmetyki, świąteczne ozdoby, które dodawano do już istniejących prezentów. Dostarczanych rzeczy było jednak tak dużo, że zapadła decyzja wsparcia jeszcze jednego ośrodka.

“Odkąd angażuję się w różną pomoc, która wcześniej czy później ma swój finał, zawsze żal mi nie wykorzystywać ludzkich chęci, żal potencjalnego dobra, które może się wydarzyć. Dlatego podjęłam szybką decyzję, by dołożyć do oceanu dobra, jeszcze kropelkę”

– mówi Edyta Stankowska, współorganizatorka akcji #GrzeczniPodopieczni.

- “Dla Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy, w którym mieszkają osoby z upośledzeniem umysłowym, udało się zebrać trzy duże pudła podarunków!”

W akcję włączyły się również dwa przedszkola – Przedszkole w Ilkowicach oraz Przedszkole Publiczne nr 29 w Tarnowie. Dzieci przygotowały świąteczne kartki Bożonarodzeniowe, dodawane do upominków.

Wolontariusze przekazali prezenty pracownikom DPS-ów 21.12 do Sieradzy, 22.12 do Tarnowa. 

“To jeszcze nie koniec”

- zapewnia jedna z koordynatorek

- “pozostało jeszcze kilka pełnych paczek z ciastkami, które najprawdopodobniej trafią do któregoś z domów dziecka lub do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tarnowie”.Wsparcie dla oddziału covidowego Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie

Tarnowscy wolontariusze włączyli się również w pomoc dla oddziału covidowego Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie, której inicjatorem było II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Wolontariusze dostarczyli wodę butelkowaną, środki higieny osobistej, a także biszkopty czy herbatniki - to tych produktów brakuje osobom niespodziewanie przyjmowanym do szpitala z powodu choroby covid-19. Przez pandemię rodzina często nie może przynieść choremu niezbędnych rzeczy.

Zbiórka, wśród wolontariuszy Polski 2050 została ogłoszona na kilka dni przed zakończeniem oficjalnej akcji II LO. Udało się zebrać kilka dużych paczek produktów żywnościowych i higienicznych. 

“Pomysł na włączenie się w taką akcję zrodził się po tym, jak moja mama poszła do szpitala na planowaną operację ortopedyczną, po której nie mogła chodzić”

– mówi Katarzyna Skowron, wolontariuszka Polski 2050

– “Gro pacjentów trafia do szpitala niespodziewanie lub z odległych miejscowości. Nie są wyposażeni nawet w podstawowe środki higieniczne ani chociażby w wodę, a odwiedziny najbliższych i wizyty w bufetach szpitalnych są zabronione. Personel szpitala ma mnóstwo obowiązków i nowych procedur i nie jest w stanie pomóc wszystkim pacjentom od ręki. Zbiórka pozwoliła pacjentom poczuć choć trochę normalności w tym dziwnym czasie.”Jeden ruch, zbiera i wspiera tak wielu

Grudzień to czas zimna, prezentów, przygotowań do Świąt, ale dla tych, którzy w przedświątecznym harmidrze nie zapominają o drugim człowieku, jest to też czas wzmożonej pomocy. To dobry moment, by przyjrzeć się działaniom ruchu Polska 2050 (założonemu przez Szymona Hołownię) i sprawdzić jak wywiązuje się w Małopolsce z planów zmieniania kraju centymetr po centymetrze.


DPS - dobrze pomagać starszym

Kilkaset podopiecznych małopolskich Domów Pomocy Społecznej zostało objętych akcją “Paczki Dobra”. Starsi mieszkańcy DPS im. św. Brata Alberta w Krakowie oraz tarnowskiego DPS przy ul. Czarna Droga, napisali ponad 200 listów, w których prosili o drobne upominki. Wśród wypisanych marzeń pojawiały się słodycze, kosmetyki, ale też czasem bardziej nietypowo np. pędzle czy książka “W pustyni i w puszczy”. Listy turami umieszczane były na mediach społecznościowych. To tam darczyńcy mogli wybrać list osoby, którą chcą obdarować. Za każdym razem listy rozchodziły się w około dobę. W tworzenie paczek zaangażowały się osoby z całego województwa a także spoza jego granic. Dzieci z krakowskich i tarnowskich przedszkoli stworzyły dodatkowo kartki z życzeniami dołączane do paczek. Zainteresowanie akcją w Tarnowie było tak duże, że nadprogramowymi prezentami przynoszonymi przez wolontariuszy, obdarowani zostali podopieczni DPS w Sieradzy.

Z kolei w powiecie myślenickim wolontariusze przygotowali paczkę dla DPS-u im. św. Brata Alberta w Izdebniku. Zawierała ona bloki, kredki, farby, bibuły i inne artykuły niezbędne do warsztatów terapeutycznych dla podopiecznych Domu.

Podhalańscy wolontariusze zadbali o umilenie czasu seniorom, przekazując książki dla podopiecznych Domu Seniora nad Młynem. W Gorlicach zaś, w ramach akcji "Książka dla seniora", wolontariusze zebrali książki, które przed świętami zawieźli do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Michalusa 14 w Gorlicach.


Dzielimy się ciepłem 

W ramach akcji "Podzielmy się ciepłem" przez cały tydzień, przedstawiciele Polski 2050 Małopolskie ubierali drzewa rosnące w Parku Zdrojowym w Rabce. Tym samym każdy z potrzebujących bez skrępowania, anonimowo mógł wziąć to, czego najbardziej potrzebował - ciepłą kurtkę, sweter, czapkę, szalik czy spodnie. Ubrania trafiły też do Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Nowym Targu, Domu Pomocy Społecznej w Rabie Niżnej, zaś odzież dziecięca i młodzieżowa do Przystani Szczęśliwe Jutro we Wróblówce i POW "Tatrogród" w Zakopanem.

Opieką otoczono też osoby w kryzysie bezdomności. W powiecie chrzanowskim, oświęcimskim zorganizowano świąteczne akcje pomocy dla osób w kryzysie bezdomności ze Schroniska dla osób bezdomnych w Oświęcimiu i noclegowni dla mężczyzn w kryzysie bezdomności w Chrzanowie. Noclegownia i schronisko dla bezdomnych mężczyzn na ul. K. Makuszyńskiego w Krakowie otrzymała zaś kolejną turę ręczników, pościeli i odzieży.

“Plantacja Dobra” - grupa krakowskich wolontariuszy - co piątek dostarczała osobom w kryzysie bezdomności ciepły posiłek (zupę lub kapustę z grzybami i śliwkami), gorącą herbatę prosto z termosów, a także pakiety gotowych kanapek. W tym roku pierwszy dzień Świąt wypada w piątek. Wolontariusze planują tego dnia wręczać osobom w kryzysie bezdomności świątecznie zapakowane pakiety z potrawami z Wigilijnego stołu.

“Chcemy, żeby miały formę prezentów i były wyjątkowym akcentem dla naszych podopiecznych”

- wyjaśnia jedna z koordynatorek.


Pojednana różnorodność też w celach pomocowych

Jednym z haseł Ruchu jest “pojednana różnorodność”. Tą różnorodność, złączoną chęcią czynienia dobra, widać też w kolejnych zbiórkach. W jednym województwie, w tym samym czasie: tworzone były świąteczne paczki dla małych podopiecznych Fundacji Nowe Centrum; prowadzono zbiórkę żywności i artykułów higienicznych (organizowaną przez II LO w Tarnowie) dla oddziałów covidowych tarnowskich szpitali; niesiono pomoc psom ze schroniska w Chełmku w ramach drugiej edycji akcji “Paka dla zwierzaka”; poprzez zbiórkę produktów spożywczych wolontariusze włączyli się w Opłatek Maltański w Gminie Myślenice.

W ciężkim czasie czujemy potrzebę pomocy. Stowarzyszenia takie jak Polska 2050 pozwalają tę energię do wsparcia innych właściwie skanalizować, sprawiając, że zmienia się ona w konkretny, wymierny czyn.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
91340
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Suchej