Nowy ośrodek rehabilitacji w Radziszowie
Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej w Radziszowie jest częścią Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika i Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.
Dzięki niemu więcej pacjentów będzie miało szanse na szybsze przyjęcie w poradniach rehabilitacyjnej i urazowo-ortopedycznej, na diagnozę i terapię. Z nowoczesnego obiektu, zajmującego ponad 1,7 tys. mkw., skorzystają nie tylko osoby po wypadkach i operacjach, ale też ze schorzeniami neurologicznymi, m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, a także z chorobami genetycznymi, np. z zespołem Downa, mukowiscydozą. Usługi będą świadczone w ramach umowy z NFZ.
W mieszczącym się w ośrodku laboratorium analizy ruchu kamery pozwalają uchwycić ruch we wszystkich płaszczyznach, a specjalne platformy i elektrody mierzą siłę, z jaką badany naciska na podłoże oraz stopień aktywizacji jego mięśni. Powtórzenie tego badania odpowie na pytanie, czy terapia przyniosła pożądany efekt.
Centrum wyposażone jest też m.in. w nowoczesny system rehabilitacji. Pozwala on na wykonywanie ćwiczeń kończyn i tułowia z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości (przy użyciu m.in. okularów VR).
W ośrodku jest także bezprzewodowa rękawica odwzorowująca ruchy ręki, połączona z oprogramowaniem komputerowym umożliwiającym pomiary i odczyty ruchomości ręki. System ten wykorzystuje gry terapeutyczne zapewniające przyjemne treningi rehabilitacyjne stymulujące układ nerwowy.
„Możemy śmiało powiedzieć, że wkroczyliśmy w erę rehabilitacji przyszłości” – powiedział dyrektor szpitala dziecięcego im. św. Ludwika Stanisław Stępniewski. Dodał, że ta inwestycja poszerza działalność szpitala w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych dla dzieci, a także dla dorosłych w trybie ambulatoryjnym.
„Przekraczamy granice dotychczasowej rehabilitacji, wprowadzając terapie oparte na najnowszych osiągnięciach nauki i technologii” – powiedział wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.
Inwestycja kosztowała 27 mln zł. 13 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 11 mln z budżetu województwa, a 3 mln to wkład własny szpitala św. Ludwika. Roboty budowlane dofinansowano z PFRON.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ joz/